Budowa to miejsce, w którym zalecenia bezpieczeństwa i higieny pracy powinny stać na pierwszym miejscu. Pracownicy powinny unikać zagrożeń podczas wykonywania obowiązków. Jednak prawidłowe zabezpieczenie budowy to odpowiedzialność będąca także po stronie samych budowlańców. Wynika to z troski o osoby postronne, które intencjonalnie bądź nie, mogą znaleźć się w potencjalnym niebezpieczeństwie.
Podstawowe zasady BHP
Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia tzw. plan bioz jest potrzebny, by wyeliminować szczególne ryzyko, jak to dotyczące prac na wysokościach bądź w wykopach. Przygotowuje go inwestor. Według wytycznych Prawa budowlanego podczas planowania bezpieczeństwa należy zwrócić uwagę na rozpoznanie zagrożeń, ocenę ryzyka i realizowanie zasad przy prowadzeniu prac. Należy dodać, że plan zasadniczo dotyczy pracowników zatrudnionych przy inwestycji, jednak w swej istocie dotyczy każdego, kto przebywa na terenie robót. Dobre zabezpieczenie miejsca oraz oznaczenie go poprzez ogrodzenia budowlane, znaki, taśmy i tablice należy do zalecanych i jednocześnie wymaganych praktyk w budownictwie.
Obowiązki kierownika
Praktyczna realizacja wspomnianego planu spoczywa na kierowniku budowy. Dotyczy to w stopniu szczególnym inwestycji, które wymagają dłuższego czasu pracy – powyżej miesiąca (30 dni) – sporej liczby pracujących (20 i więcej) oraz tzw. dużej pracochłonności. Oprócz planowania, kierownik jest obowiązany do koordynowania i organizacji robót. Określenia te nie są tylko fasadowe, lecz oznaczają rzeczywiste kierownictwo robót, rozwiązywanie bieżących problemów oraz reagowanie na nadzwyczajne sytuacje i przesunięcia np. kadrowe, materiałowe.
Do kierownika należy nie tylko wdrażanie zasad bezpieczeństwa, ale także konkretne działania oparte o własny plan. Nie może on dopuścić, by plan istniał tylko „na papierze”, lecz by był sumiennie realizowany. Jak można się domyślić, postęp prac budowlanych wymusza zmiany, gdyż niektóre zagrożenia są w naturalny sposób eliminowane (wykopy) a inne sukcesywnie powstają (np. rośnie wysokość budynku).
Zagospodarowanie placu budowy
Organizacja samego placu budowy musi uwzględniać zasady prawne w aspekcie bezpieczeństwa, możliwość faktycznego prowadzenia robót oraz warunki otoczenia. Najlepiej, by otoczenie, przez co rozumie się ruch osób postronnych, pieszych i zmotoryzowanych było odizolowane od miejsca robót. W tym celu stosuje się wysokie na co najmniej półtora metra ogrodzenia budowlane. Ważne, by ogrodzone było także zaplecze budowy i miejsca składowania materiałów i sprzętu. Kolejnym zadaniem do wykonania w tym zakresie jest wyznaczenie stref niebezpiecznych. Szczególnie należy zabezpieczyć miejsca możliwego spadania przedmiotów przy pracach wysokościowych. Przyjmuje się, że ich obszar nie powinien być mniejszy niż 1/10 wysokości budynku, w każdym razie nie węższy niż 6 metrów. Dopuszcza się zmniejszenie obszaru chronionego przy zastosowaniu rozwiązań technicznych zwiększających poziom bezpieczeństwa, takich jak siatki, daszki itp. Zobacz więcej na Drial.pl.