Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Blacha trapezowa na dach – co warto wiedzieć przed położeniem?

Poradnik Data publikacji - 5 marca 2023 Autor - Redakcja OPUSmeble
Blacha trapezowa na dach


Zanim zdecydujesz się na pokrycie dachu blachą trapezową, warto poznać nie tylko zalety tego materiału, ale także jego wady. Na co zwrócić uwagę przed wyborem blachy trapezowej na dach? Jakie kolory sprawdzą się najlepiej? Co wyróżnia blachę trapezową na tle innych pokryć dachowych takich jak blachodachówka czy dachówka ceramiczna? 

Na co zwrócić uwagę wybierając blachę trapezową? 

Blacha trapezowa na dach może różnić się pod wieloma względami, dlatego należy dokładnie sprawdzić jej parametry przed dokonaniem zakupu. Uwagę powinna zwrócić przede wszystkim grubość blachy, ponieważ im blacha jest grubsza, tym pokrycie dachowe okaże się solidniejsze, ale i cięższe, a tym samym bardziej sztywne. 

Znacznie ma również rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych, szczególnie w przypadku blach stalowych. Warto rozważyć blachy trapezowe pokryte alucynkiem, ponieważ gwarantują one znacznie dłuższą ochronę. 

Wybierając blachę na dach lub elewację należy zwrócić także uwagę na parametr określany jako efektywna powierzchnia krycia. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jakie jest rzeczywiste zużycie blachy profilowanej, przez co można oszacować, ile blachy potrzeba do pokrycia dachu.

Blacha trapezowa – zalety i wady 

Blacha trapezowa jest często stosowana do krycia dachów, ponieważ jest ona lekka i niedroga, a dodatkowo można położyć ją na dachach o nachyleniu połaci już od 5 stopni. Jest ona sztywnym i wytrzymałym materiałem, który doskonale odprowadza wody opadowe z dachu. Wielu dekarzy twierdzi, że ten rodzaj pokrycia jest najbardziej ekonomiczny, ponieważ może on zostać wykorzystany do dachów o dużej powierzchni. 

Niestety, blacha trapezowa oprócz zalet ma także i wady. Za najsłabszą stronę takiego pokrycia, powszechnie uznaje się jego akustyczność, co jest odczuwalne na poddaszach użytkowych podczas opadów deszczu czy podczas zsuwania się śniegu. Problem ten jednak można rozwiązać stosując odpowiednio grubą izolację, np. z wełny mineralnej. 

Blacha trapezowa – jaki kolor wybrać? 

Blachy trapezowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej, oprócz najczęściej stosowanych, tradycyjnych odcieni, nie brakuje również propozycji dla miłośników odważnych i nietuzinkowych barw. Dobierając odcień pokrycia warto zorientować się, jakie wymagania zapisane zostały w miejscowym planie zagospodarowania terenu, a także czy nie stawiamy budynku w strefie miasta o szczególnych wymaganiach co do koloru pokrycia np. czerwonej. 

Ponadto dobierając kolor pokrycia warto uwzględnić nie tylko własne upodobania, ale także otoczenie, warto dopasować go również do systemu rynnowego, elewacji domu i koloru okien czy drzwi zewnętrznych. Największą popularnością cieszą się blachy trapezowe grafitowe i drewnopodobne. 

Co wyróżnia blachę trapezową na tle innych pokryć dachowych? 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, najczęstszym czynnikiem, który przeważ na korzyść blachy trapezowej w konfrontacji z blachodachówką jest jej niska cena. Warto wspomnieć również o dostępności różnych wariantów grubościowych i kolorystycznych. 

Ponadto blacha trapezowa jest lekka, co wpływa na brak konieczności umacniania więźby dachowej. Dzięki temu jest ona prosta w montażu i łatwa w transporcie. Blacha trapezowa doskonale spisuje się na projektach nowoczesnych budynków, co sprawia, że wciąż jest często wybierana przez klientów. 

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?