Przy wyborze karnisza zwykle oczekujemy, że będzie on spełniać funkcje praktyczne, a przy tym ładnie wyglądać. Kupując karnisz, warto zatem rozważyć kilka istotnych aspektów, które pozwolą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pojedynczy karnisz jest optymalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim zastanów się, czy chcesz na nim powiesić, firany, czy zasłony. A może i jedno, i drugie? Istotne będzie także to, czy zasłony będą w Twoim wnętrzu jedynie dekoracją, czy planujesz ich używać do codziennego zasłaniania okien. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne – te kwestie musisz rozważyć już na etapie wybierania konkretnego produktu. Zatem zastanówmy się wspólnie, czy w Twoim przypadku warto wybrać karnisz pojedynczy.
Jaki karnisz: pojedynczy czy podwójny?
Karnisze pojedyncze są przeznaczone do innych aranżacji okiennych niż karnisze podwójne. Na pojedynczy karnisz możesz się zdecydować, jeśli chcesz zawiesić w oknie tylko firanę lub jedynie zasłony. Jest to także rozsądny wybór, jeżeli wybierasz i to, i to, ale zasłony mają pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną i nie planujesz ich zasuwać. Karnisze pojedyncze to również doskonałe rozwiązanie dla zwolenników rolet lub plis – podwójny drążek karnisza jest wówczas zupełnie niepotrzebny.
Przy montażu pojedynczego karnisza należy pamiętać, by odpowiednio ustawić drążek, tak aby w żaden sposób nie ograniczał swobodnego dostępu do okna.
Karnisz podwójny różni się tym, że możesz na nim zawiesić i firanę, i zasłony, a zasuwanie tych drugich nie będzie problemem, ponieważ znajdują się na osobnym drążku.
Karnisz okienny – jaki rodzaj wybrać?
Na ostateczny wygląd okna wpływa każdy szczegół – w tym wygląd karnisza, począwszy od jego faktury, a skończywszy na kolorze, rozmiarze i zakończeniach. Zatem jak dobrać karnisz pojedynczy na okno, aby cieszyć się z jego estetyki i funkcjonalności? Na początek wybierz rodzaj karnisza: sufitowy lub ścienny. Ma to bowiem największy wpływ na funkcjonalność i wygląd. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń, postaw na karnisz pojedynczy mocowany do sufitu, który dyskretnie wpisuje się w wystrój pomieszczenia. Takie karnisze łączą w sobie funkcjonalność i estetykę oraz idealnie pasują do pomieszczeń w stylu industrialnym, minimalistycznym czy glamour.
Innym dostępnym rodzajem karniszy są modele ścienne. Cieszące się popularnością i są bardzo wygodne – zwłaszcza stylowe karnisze drążkowe. Pozwalają na wieszanie firan i zasłon o różnych wykończeniach (kółka z żabkami, tunele, taśma marszcząca, szelki). Przy ich wyborze zwróć uwagę, że możesz wybrać karnisze pojedyncze metalowe lub karnisze pojedyncze drewniane. Ważne jest to, aby dopasować je do konkretnej przestrzeni, dzięki czemu całość będzie się prezentować spójnie i elegancko. Karnisz pojedynczy metalowy powinien pasować do okuć mebli i żyrandola, a karnisz pojedynczy drewniany – do podłogi, mebli oraz stolarki okiennej i drzwiowej.
Karnisz pojedynczy do firan – samodzielny montaż
Przed wyborem konkretnego modelu zastanów się, jakiej długości karnisza pojedynczego potrzebujesz. Często wybierane modele to na przykład karnisz pojedynczy 250 cm lub karnisz pojedynczy 300 cm. Gdy już zdecydujesz się na karnisz pojedynczy najodpowiedniejszy do Twojego wnętrza, dobierz jego rozmiar do konkretnego okna. Najpierw dokonaj dokładnego pomiaru szerokości wnęki okiennej i dodaj do uzyskanego wyniku po 15–20 cm z każdej strony. Pamiętaj, by uwzględnić to, że drążek karnisza powinien wystawać poza wsporniki jeszcze na około 10 cm z każdej strony. Jeśli uda Ci się na spokojnie wykonać wszystkie obliczenia, zyskasz nie tylko estetyczny wygląd dekoracji okiennej, ale także komfort korzystania z karnisza. Do karniszy zwykle dołączana jest instrukcja samodzielnego montażu, więc bez problemu umieścisz go we właściwym miejscu.
Artykuł sponsorowany