Małe mieszkanie i dwójka dzieci, które dzieli spora różnica wieku to spory kłopot, zwłaszcza jeśli nie można im urządzić osobnych pokoi. Oczywiście wydawać by się mogło, że dwóch chłopców lepiej się dogada niż brat z siostrą, a przy dużej różnicy wieku wspólne zamieszkiwanie w pokoju także nie jest problemem, niemniej jednak każdy zasługuje na odrobinę prywatności i nawet w niewielkim pokoju da się ją zapewnić. Tylko jak urządzić pokój starszego i młodszego brata?
Nawet ściany można podzielić na pół – czyli o wykończeniu słów kilka
Białe ściany z jednej strony pokryte plakatami ulubionych piłkarzy, a z drugiej zespołów metalowych – tak może wyglądać pokój nastolatka i jego brata w wieku wczesnoszkolnym. W takim anturażu starszy brat być może nawet będzie czuł się dobrze, podobnie jak młodszy, ale już kiedy plakaty sportowców zamienimy na bohaterów animowanych bajek, to już dla starszego robi się problem. Można oczywiście wybrać jednolite barwy pastelowe albo postawić na kontrasty. Warto pójść na kompromis, choć można także pójść o krok dalej i z jeden pokój podzielić dosłownie na dwie części, zwłaszcza jeśli w części pokoju zamierza się przykleić tapety. Tylko postawienie ścianki działowej mimo wszystko zmniejsza znacząco powierzchnię użytkową. Są jednak mniej drastyczne metody.
Jak podzielić pokój na pół i nie wydać majątku?
Można zamiast ściany działowej zdecydować się na drzwi szklane, ale wykonane ze szkła, które jest kolorowe bądź z nadrukowaną grafiką i nie jest przejrzyste. Takie drzwi mogą być dodatkowo dźwiękoszczelne, jednak w takiej sytuacji trzeba mieć pewność, że wszystkie potrzebne meble i sprzęty zmieszczą się w każdej z części pokoju, a ergonomia nie zostanie zakłócona. Takie rozwiązanie nie należy też do najtańszych i najprostszych w wykonaniu. Znacznie prostszym i tańszym sposobem przedzielenia pokoi jest postawienie parawanu pomiędzy jedną i drugą częścią. Pokój można przedzielić także zasłoną albo…meblościanką. Drugi sposób nie jest dobry, gdy jedna z przestrzeni będzie miała całkowicie zasłonięty dostęp światła, to znaczy, gdy okno znajduje się po stronie jednego z braci. Warto podkreślić, że wybrany parawan może świetnie współgrać z aranżacją wnętrza. Świetnie sprawdzi się minimalistyczna stylistyka skandynawska, w której mogą być utrzymane także meble do pokoju rodzeństwa.
Meble młodzieżowe, które spodobają się zarówno młodszemu, jak i starszemu bratu
Najważniejszymi elementami w pokoju braci są funkcjonalne meble. Na pewno sprawdzą się narożne szafy, które można postawić w każdej części pokoju. Meble młodzieżowe to wiele modułów, które idealnie ze sobą współgrają. Proste modele z kontrastującym wybarwieniem frontów, czy posadowione na nóżkach mogą świetnie się sprawdzić. Geometryczne formy świetnie wpisują się w nowoczesny minimalizm. Ważne, by biurka były dwa. Wśród mebli młodzieżowych można znaleźć także smukłe, a jednocześnie praktyczne łóżka jednoosobowe. W tym wypadku łóżko piętrowe czy z dodatkowym wysuwanym miejscem na materac nie będzie najlepszym pomysłem, wszak nastolatek chce mieć już więcej prywatności i nie chce spać z młodszym bratem.
Meble wielofunkcyjne rozwiązaniem na małej przestrzeni
Jeśli pokój braci jest niewielki można zdecydować się także na meble wielofunkcyjne. Meblościanka, która w nocy zamienia się w łóżko dla starszego brata albo meblościanka do której można dołączyć dodatkowy blat biurka to tylko niektóre propozycje. Sprawdzi się również ława ze schowkiem. Będzie świetnym uzupełnieniem pokoju i zastąpi klasyczną sofę. W niej młodszy brat może schować swoją kolekcję zabawek, a starszy gier. Akurat tę ostatnią pasję mogą dzielić.
Dzielenie pokoju z młodszym bratem to nie jest łatwa sytuacja dla starszego. Podobnie zresztą ma młodszy. Po prostu muszą jakoś się dogadać. Zawsze w pewnym stopniu można im to ułatwić. Jeśli jeden lubi grać na instrumencie, a drugi woli książki albo gry komputerowe, to obydwu można zaopatrzyć w słuchawki. Wszak hałasy w pokoju są uciążliwe nie tylko dla nich, a ponadto takie rozwiązanie zmniejsza pole do konfliktów.