Co prawda znajdujące się na wielu działkach skarpy oraz wszelkiego typu pochyłości podłoża w piękny sposób urozmaicają przestrzeń, niemniej często bywają źródłem wielu kłopotów. Aby ich uniknąć warto je odpowiedniego zabezpieczyć przed osuwaniem się. Pomoże w tym mur oporowy w ogrodzie.
Czym jest mur oporowy i jakie jest jego zastosowanie ?
Jest to bardzo stabilna konstrukcja doskonale podtrzymująca każdą skarpę czy nasyp ziemny. Zastosowanie murów oporowych jest bardzo duże. Może on być z powodzeniem wykorzystany do: zabezpieczania fundamentów, umacniania brzegów wgłębnika czy budowy podjazdu. Ponadto może on służyć w małych ogrodach do skracania stoków czy do tworzenia funkcjonalnych oraz bardzo estetycznych tarasów na nierównym, pochyłym terenie.
Mury oporowe są wymagane wszędzie tam, gdzie nachylenie skarpy jest na tyle duże, że grozi osuwaniem się ziemi. Oprócz tych istotnych walorów funkcjonalnych konstrukcje te są bardzo oryginalnymi elementami architektonicznymi pomagającymi w piękny i estetyczny sposób zaaranżować przestrzeń ogrodu.
Mury oporowe w świetle obowiązującego prawa
Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem budowlanym każdy tego typu mur wymaga uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. Samodzielnie można go wykonywać tylko do 1,2 m wysokości, jeśli nie wymaga on specjalnego zbrojenia, zbyt głębokiego fundamentowania, oraz obliczeń dotyczących grubości betonu oraz naporu gruntu.
Z kolei wszystkie pozostałe konstrukcje oporowe muszą być odpowiednio zaprojektowane przez osobę posiadającą do tego celu stosowne uprawnienia budowlane Dokumentacja związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę muru powinna zawsze zawierać projekt zagospodarowania terenu, który to został wykonany na aktualnie obowiązującej mapie oraz projekt architektoniczno-budowlany.
Znacznie ciekawszym rozwiązaniem od wysokiego muru jest tarasowana skarpa z mniejszymi murkami oporowymi, która to skutecznie umacnia poszczególne poziomy. Kaskady takie prezentują się nie tylko wyjątkowo elegancko ale dają również dają możliwość stworzenia interesującej aranżacji przestrzeni.
Murki oporowe bardzo często są spotykane w prywatnym budownictwie, niemniej dość powszechne są również stosowane w budownictwie rolniczym, drogowym oraz przemysłowym.
Konstrukcje te są również charakterystyczne dla budowy mostów, tuneli oraz prowadzenia dróg na górzystych terenach.
Murki oporowe w ogrodzie
W wielu ogrodach niezbędne jest postawienie muru oporowego wzdłuż ogrodzenia, gdyż pozwala on wzmocnić nasyp, oraz skutecznie osłonić ogród przez spojrzeniami przechodniów. W takim murku warto posadzić rośliny, tworząc w bardzo szybki sposób skuteczną izolację o niezwykłych walorach dekoracyjnych.
Z kolei dla właścicieli czworonogów wskazane jest ostawienie muru nieco cofniętego w głąb ogrodu. Dzięki temu psy mogą biegać do woli między ogrodzeniem a murem bez jakiegokolwiek ryzyka zniszczenia zieleni.
Natomiast w przypadku parteru budynku wyniesionego ponad teren działki warto usypać odpowiednią skarpę tuż obok ściany piwnicy, bowiem wówczas ściana ta będzie pełnić funkcję muru oporowego.
Niezwykle interesującą formą odpowiedniego ukształtowania terenu jest również wgłębnik, w postaci dość rozległego zagłębienia. Jego brzegi należy wzmocnić murem oporowym, natomiast w wgłębniku warto posadzić dekoracyjne rośliny. Wówczas jest to niezwykle piękny kącik wypoczynkowy czy też ciekawy element małej architektury.
Materiały służące do budowy konstrukcji oporowych
Mury oporowe mogą zostać wykonane na kilka różnych sposobów, natomiast do ich budowy wykorzystuje się różnorodne materiały.
W zależności od możliwości finansowych oraz gustu właściciela działki mogą do tego celu być wykorzystane: cegły klinkierowe, łupki, kształtki betonowe, otoczaki, beton układany w szalunku oraz drewno. Ponadto mury można wykonać z kamienia lub można zakupić gotowy mur prefabrykowany.