Teren budowy to miejsce, które nie obejdzie się bez zasilania energią elektryczną. Sposobów jej doprowadzenia może być kilka, jednak najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie stacje transformatorowe. Ich mobilne warianty, w przeciwieństwie do urządzeń stacjonarnych, są znakomitym sposobem na pozyskanie tymczasowego zasilania.
Zalety mobilnych stacji trafo na terenie budowy
Mobilne stacje transformatorowe są najczęściej wykorzystywaną opcją na placach budowy oraz miejscach modernizacji bądź przebudowy obiektów. Jak sama nazwa wskazuje, można swobodnie nimi manewrować, tzn. w zależności od potrzeb przemieszczać lub usuwać. Co więcej, sama instalacja oraz dezinstalacja nie zajmuje wiele czasu i fachowcy pracujący na budowie nie powinni mieć problemu z jej obsługą. Koszty mobilnych stacji transformatorowych również są o wiele niższe w porównaniu z ich stacjonarnymi odpowiednikami. Kolejną zaletą omawianych urządzeń są ich stosunkowo niewielkie gabaryty, przez co pozwalają zagospodarować więcej miejsca na terenie budowy.
Rodzaje stacji kontenerowych na placu budowy
Istnieje kilka rodzajów stacji transformatorowych wykorzystywanych na placach budowy. Mogą to być stacje małogabarytowe pozbawione rozdzielnicy SN albo ich w pełni wyposażone odpowiedniki. Tego typu stacje trafo są zasilane z sieci SN lub działają w charakterze stacji końcowych. Są wyposażone w hermetyczny transformator olejowy oraz rozdzielnice SN z kilkoma odpływami. W zależności od mocy, jaka jest niezbędna na danym placu budowy, konieczne jest wyposażenie jej w jedną lub kilka stacji transformatorowych. Urządzenia stawiane jedynie na czas budowy mogą różnić się wykonaniem. W przypadku zasilania terenu budowy linią napowietrzną, należy sięgnąć po rozwiązania w postaci stacji słupowych. Można również rozważyć wykorzystanie stacji kontenerowych, łączonych z linią SN kablowo. W uproszczonych wariantach nie występują rozdzielnice.
Bezpieczeństwo zasilania – fundamentalne na budowie
Na terenie budowy należy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Także tych związanych z urządzeniami elektrycznymi. Obszar wokół stacji trafo należy zabezpieczyć tak, aby cały zamontowany tam sprzęt znajdował się poza swobodnym dostępem osób postronnych. Instalacja stacji trafo zalecana jest na skrajnych punktach terenów budowy. Wyjątkiem, który pozwoli ulokować ją w innym miejscu, może być rozmieszczenie najważniejszych odbiorników energii elektrycznej.
Artykuł powstał przy współpracy z egsystem.pl