Parapet nie tylko stanowi niezbędne wykończenie wnęki okiennej, ale jest także często dekoracją pomieszczenia. Aby mógł jednak w sobie łączyć te dwie funkcje, powinien być wykonany z wytrzymałego surowca oraz idealnie dopasowany do okna i wystroju wnętrza.
Granitowy, drewniany czy PCV?
W sklepach spotkamy parapety wewnętrzne różniące się między sobą kolorystyką oraz materiałem, z którego zostały zrobione. Elegancko będzie się na pewno prezentował parapet granitowy, a także drewniany, jednak wybranie parapetów z naturalnego surowca wiąże się też z pewnymi niedogodnościami. W przypadku parapetu kamiennego widzimy najpierw jego próbkę, a końcowy efekt zobaczymy dopiero po realizacji zamówienia i może on odbiegać od naszych oczekiwań. Parapety marmurowe są poza tym ciężkie, co utrudnia ich montaż, a poza tym dosyć drogie. Z kolei parapet drewniany wymaga zabezpieczenia farbą lub lakierem i po pewnym czasie użytkowania konserwacji oraz nie jest odporny na wodę, co może stanowić pewien dyskomfort przy podlewaniu stojących na nim kwiatów. Podobnych niedogodności w użytkowaniu nie stwarzają parapety wewnętrzne PCV, które charakteryzują się dużą wytrzymałością, są lekkie i na tyle łatwe w montażu, że można go wykonać samodzielnie.
Trwałe i odporne na zarysowania
Oferowane przez sklep remontowo-budowlany Bricoman parapety wewnętrzne PVC (dostępne na: https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/parapety-wewnetrzne-pcv) wykazują się dużą odpornością na zarysowania i odbarwienia, dzięki czemu bardzo długo zachowują swój estetyczny wygląd. Parapet PCV można bez obaw czyścić na wilgotno, a rozlanie się wody przy pielęgnacji kwiatów na pewno nie uszkodzi jego nawierzchni. Parapety PCV swoją dużą popularność zawdzięczają nie tylko bezkonkurencyjnym walorom użytkowym i estetycznym, ale także, w porównaniu do swoich drewnianych i kamiennych odpowiedników, dość niskiej cenie.
Udane imitacje drewna i marmuru
Dobierając parapet do wnętrza, warto pamiętać o tym, by raczej nie dominował on w pomieszczeniu, a bardziej komponował się z oknem i harmonijnie dopełniał całość aranżacji. Dlatego z białym oknem elegancką całość zawsze będzie stanowić parapet PCV w tym samym kolorze, a z oknem drewnianym lub pokrytym okleiną w kolorze naturalnego drewna znakomicie skomponuje się parapet w podobnym odcieniu.
Odstępstwem od tej reguły może być sytuacja, gdy założymy, że kontrastujące pod względem kolorystycznym z oknami parapety będą ciekawym elementem aranżacji. Mogą to być na przykład w pokoju dziennym parapety PCV w odcieniu ciemnego drewna, który będzie zbliżony do kolorystyki paneli podłogowych. Możemy też zastosować w kuchni, w której są białe okna, parapet przypominający wyglądem marmur. Takie rozwiązanie prezentuje się efektownie na przykład wtedy, gdy blat kuchenny jest wykonany z surowca w podobnym stylu, czyli także przypominającego naturalny kamień.